Muzeum Oświaty zaprasza na zwiedzanie wystaw i do udziału w wydarzeniach towarzyszących:
„Szkoła naszych dziadków i pradziadków“ – zapraszamy rodziców z dziećmi do szkoły z okresu dwudziestolecia międzywojennego.
„Szkolnictwo w okresie PRL“ – wystawa wspomnień dla wszystkich, którzy w tym okresie z tornistrem na plecach wędrowali do szkoły.
„Drogi zdobywania zawodu nauczyciela“ – wystawa przeznaczona w szczególności dla nauczycieli i osób związanych z oświatą.
„Losy bydgoskich nauczycieli w latach 1939 – 1945“ – w bieżącym roku przypada 70. rocznica zakończenia II wojny światowej, dlatego zachęcamy do zwiedzenia wystawy dotyczącej życia bydgoszczan w tym okresie.
„Marian Rejewski – genialny kryptolog, matematyk, bydgoszczanin“ – każda z odwiedzających osób będzie miała możliwość wykorzystać w praktyce symulator Enigmy.
„Wernisaż wystawy Grupy Plama’s z Szubina“, która istnieje od 1977 roku. Należą do niej twórcy profesjonalni i amatorzy, uprawiający różne dziedziny sztuk wizualnych: malarstwo, grafikę, rzeźbę, tkaninę artystyczną. Wśród tematów dominuje pejzaż, ale nie brakuje również martwych natur, portretów, kompozycji figuratywnych, jak i abstrakcji. Grupa skupia twórców z Szubina, Łabiszyna, Rynarzewa, Barcina, Żnina, Gąsawy, Nakła nad Notecią, Bydgoszczy, Strzelna, Torunia. Prace grupy prezentowane były w wielu galeriach w kraju i za granicą. Wystawa na „Noc Muzeów“ jest zbiorem prac z ostatnich kilku lat opowiadających o miejscach i zdarzeniach niezwykłych, codziennych, inspirujących twórców do wszelkich dokonań artystycznych. Są one świadectwem czasów w jakich żyjemy, jakie wywierają wpływ na naszą wrażliwość twórczą. W wystawie udział biorą: Hanna Zawadzka-Pleszyńska – prezes Grupy Plama’s (Szubin), Krystyna Banach (Szubin), Mirosław Banach (Szubin), Lidia Jamróz-Maciałek (Szubin), Urszula Jarecka (Szubin), Maciej Jeliński (Szubin), Elżbieta Kotz (Łabiszyn), Edward Maciejewski (Gąsawa), Wiesława Mikulska (Nakło nad Notecią), Maryla Rakowska-Molenda (Rynarzewo), Klaudia Rajmann (Szubin), Bożena Sobieszyk-Redlak (Nakło nad Notecią), Damian Śledź (Nakło nad Notecią), Krzysztof Wilk (Barcin), Tomasz Woźniak (Szubin), Waldemar Zyśk (Bydgoszcz), Waldemar Jarosz (Koszalin). Początek o godz. 18.00.
„Józef Piłsudski – postać niezwykła, dla niektórych kontrowersyjna“ – prelekcja zostanie wygłoszona przez dr Katarzynę Grysińską-Jarmułę z UKW w Bydgoszczy. Akcentem kończącym prelekcję będzie występ Zespołu Pieśni i Tańca „Płomienie“ z Bydgoszczy (godz. 17.00).
„Sztandar Związku Nauczycielstwa Polskiego“ – ważnym elementem tegorocznej Nocy Muzeów będzie przekazanie sztandaru ZNP w Bydgoszczy do Muzeum Oświaty.