Wczoraj gościliśmy osobę o niezwykłej erudycji i wyobraźni – Martę Kładź-Kocot, pisarkę z kręgu literatury fantasy, doktora nauk humanistycznych, autorkę dwutomowej powieści fantasy „Noc kota, dzień sowy” oraz książki „Dwa bieguny mitopoetyki. Archetypowe narracje w twórczości J.R.R. Tolkiena i Stanisława Lema”.
W swojej najnowszej powieści „Daraena“ pisarka buduje rzeczywistość opartą na dekonstrukcji schematów, przebudowie mitów i archetypów, stwarza postacie wielowymiarowe, niejednoznaczne, niekiedy przerażające i do głębi poddane złu.
Rozmowa z pisarką, którą poprowadził Tadeusz Krajewski, wprowadziła słuchaczy w świat mitu, wzorców kulturowych, archetypów, które odczytane na nowo i przetworzone siłą twórczej wyobraźni inspirują zarówno w obszarze literatury pięknej, jak i w naszej niełatwej, pozbawionej jednoznacznych drogowskazów rzeczywistości.
Radek Rak, zdobywca „Nike“ i wielu innych nagród literackich, tak napisał o „Daraenie“:
„Marta Kładź-Kocot ma wyczucie mitu jak nikt inny. Jej powieść sięga do archetypów zakorzenionych w naszych sercach i buduje je na nowo, ustawiając jednak w niecodziennych konfiguracjach. Nie gubi przy tym tego, co w fantasy najważniejsze – wspaniałej przygody, świata, w którym można zanurzyć się po czubek głowy, i bohaterów, których kochamy albo nienawidzimy. „Daraena” jest gdzieś w pół drogi pomiędzy „Ziemiomorzem” Ursuli Le Guin a cyklem o skrytobójcy Robin Hobb. To fantasy, które nie gubi ducha opowieści. To fantasy, jakie zawsze chciałem czytać“.
© PBW