Muzeum Oświaty w Bydgoszczy gościło muzealników z województwa kujawsko-pomorskiego. Zorganizowaliśmy 15. już edycję Pastwisk wyobraźni pt.: Edukacja Niepodległościowa.
Pastwiska wyobraźni to warsztaty dla edukatorów muzealnych. Projekt został zainicjowany przez Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu w 2013 roku. Autorką projektu i osobą odpowiedzialną za jego realizację jest kustosz Maria Pokrzywnicka, kierownik Działu Edukacji. Adresatem projektu jest środowisko edukatorów muzealnych pracujących głównie w województwie kujawsko-pomorskim. Ideą jest przeprowadzenie cyklu warsztatów, integracja i współpraca samokształceniowa osób, od których zależy realizacja edukacyjnej funkcji muzeów. Celem głównym warsztatów jest umożliwienie uczestnikom bezpośredniej wymiany doświadczeń, rozwijanie kompetencji edukatorów jako interpretatorów dziedzictwa kultury zgodnie ze współczesnymi trendami rozwoju lokalnej i globalnej roli muzeów.
Muzeum Oświaty – wydział Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bydgoszczy – podzieliło się z muzealnikami swoimi doświadczeniami w pracy edukacyjnej. Zaproponowaliśmy udział w bogatej ofercie realizowanej przez muzeum. Uczestnicy spotkania zwiedzili wystawę „Muzeum Oświaty na 100 lat Niepodległej“, uczestniczyli w warsztatach „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata – Irena Sendlerowa“, poznali postać patrona biblioteki – Mariana Rejewskiego. Wszyscy uczestnicy warsztatów wykonywali też kokardę narodową oraz zapoznali się z grami historycznymi i pokojem zagadek Escape room – Klub Enigma. Na zakończenie odbyło się spotkanie autorskie z Markiem Pasturczakiem i Jerzym Lelwicem promującymi książkę pt. „Trzeba ginąć, stąd się nie wychodzi. Krojanty 1939 – prawda, mity, legendy“.
Spotkanie w ramach Pastwisk wyobraźni uważamy za bardzo inspirującą wymianę doświadczeń w środowisku muzealników.