Główne cele tego wyjątkowego święta to oddanie hołdu wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego aktu oraz zachęcenie do refleksji nad dziedzictwem Konstytucji współcześnie. Dokument ten niosący gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia, uchwalony jako pierwsza w Europie i druga na świecie konstytucja stanowił dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych.
Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791 roku. W okresie zaborów Polski celebrowanie rocznic Konstytucji było zakazane przez wszystkich zaborców. Polacy, którzy odważyli się obchodzić publicznie to święto byli karani. Obchody rocznicy Konstytucji były organizowane także w skupiskach Polonii, m.in. w Chicago.
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu z 29 kwietnia 1919 roku. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946 roku, kiedy w wielu miastach doszło do krwawych demonstracji studenckich. Od tego czasu władze komunistyczne zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były często tłumione przez milicję. Święto to zostało oficjalne zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy. Dopiero od roku 1981 ponownie świętowano to historyczne wydarzenie.
Oficjalnie Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 roku. Coroczne centralne obchody odbywają się w Warszawie. W czasie uroczystości prezydent wręcza odznaczenia osobom zasłużonym dla państwa i społeczeństwa. W całym kraju i wśród polonii inicjowane są pochody, marsze, zabawy oraz wydarzenia artystyczne.
Biblioteka zaprasza do wspólnego świętowania Roku Konstytucji 3 maja. Przedstawiamy kilka propozycji.
Zachęcamy do rozwiązania quizu historycznego.
Przygotowaliśmy dla Państwa artykuł „Sejm Czteroletni”.
Polecamy książki z naszych zbiorów, które poszerzą wiedzę o Konstytucji 3 maja.
© PBW w Bydgoszczy | CC BY-SA 4.0 International
© PBW w Bydgoszczy | CC BY-SA 4.0 International
© PBW w Bydgoszczy | CC BY-SA 4.0 International
Izabela Kamasz, Grażyna Ruta-Balińska, Małgorzata Kalinowska