Sekrety Bydgoszczy / Krzysztof Halicki. – Wydanie 1. – Łódź : Księży Młyn Dom Wydawniczy Michał Koliński, 2017.
Sygn. 163728p, 163729
Zapewne nikt nawet nie podejrzewał, że XIX-wieczna Bydgoszcz, niewielkie miasto, będzie kiedyś nazywane „Klein Berlin“ (mały Berlin), a już w pierwszej połowie XX wieku jego dwie mieszkanki, Nora Gregor i Pola Negri, zrobią wielką karierę w Hollywood. Bydgoszcz miała w końcu wielkie szczęście do wybitnych ludzi. W Rzeźni Miejskiej pracował późniejszy sławny pisarz, Jerome David Salinger, autor kultowego „Buszującego w zbożu”. A to dopiero kilka sekretów ze skarbnicy tajemnic tego miasta.
W okresie międzywojennym Bydgoszcz była jednym z najważniejszych ośrodków polskiego wywiadu. To tutaj działał słynny major Jan Żychoń oraz urodził się Marian Rejewski, sławny matematyk i kryptolog, który w 1932 roku złamał szyfr Enigmy, najważniejszej maszyny szyfrującej używanej przez Niemców.
W zakonspirowanym mieszkaniu w Bydgoszczy przez kilka miesięcy pisał „Historię Komunistycznej Partii Polski w świetle faktów i dokumentów” największy agent II Rzeczypospolitej, człowiek o wielu twarzach i nazwiskach, Józef Mützenmacher.
Te i wiele innych zaskakujących historii, m.in. o klątwie bydgoskich karmelitów i tajemniczych tunelach pod Wzgórzem Wolności można odkryć w książce Krzysztofa Halickiego.
Bydgoszcz wojskowa : szkice z dziejów garnizonu bydgoskiego od czasów najdawniejszych do współczesności / redakcja Albert S. Kotowski, Sławomir Sadowski. – Bydgoszcz : Muzeum Wojsk Lądowych, 2017.
Sygn. 163412p
„W 1920 r. do pomieszczeń dawnej pruskiej Szkoły Wojennej (Kriegsschule) przy ul. Gdańskiej wprowadziła się i funkcjonowała tam aż do 1938 r. Szkoła Podchorążych dla Podoficerów. Po jej likwidacji, na rok przed wybuchem II wojny światowej, do gmachu przy ul Gdańskiej, przeniesiono z Torunia Szkołę Podchorążych Marynarki Wojennej. Piloci i mechanicy lotnictwa kształcili się w Bydgoszczy w obiektach przylegających do bydgoskiego lotniska przy ul. Szubińskiej. […]
W okresie poprzedzającym bezpośrednie przygotowania do wojny powstały w Bydgoszczy dwie jednostki terytorialnej obrony kraju, funkcjonujące na zasadzie pospolitego ruszenia. W 1937 r. przy 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich zorganizowano konną formację pod nazwą „Krakusy“. W maju 1939 r. 61 PP objął patronat nad nowo powstałym Batalionem Obrony Narodowej „Bydgoszcz“.
Tak liczne w Bydgoszczy placówki wojskowe musiały być w okresie międzywojennym obsługiwane przez wiele pomocniczych instytucji wojskowych. Z tych też względów miasto było siedzibą: Składnicą Materiału Intendenckiego, jednej z trzynastu w kraju, Garnizonowej Izby Chorych przy ul. Jagiellońskiej 11, Wojskowego Sądu Rejonowego (jednego z trzydziestu istniejących w Polsce), Delegata Sztabu Głównego przy Okręgowej Dyrekcji Kolei Państwowych (było ich w kraju dziewięciu). Rejonowego Inspektoratu Koni (jednego z 54), Powiatowej Komendy Uzupełnień – Bydgoszcz Miasto i Powiatowej Komendy Uzupełnień Bydgoszcz – Powiat oraz Parafii Wojskowej Obrządku Rzymsko-Katolickiego (jednej z 72 w kraju). […]
Spacerem po… Bydgoszczy / Paweł Bogdan Gąsiorowski. – Skrzeszew : M.C. Kwadrat Agata Kisza ; Warszawa : Agencja Wydawnicza Egros, [2015].
Sygn. 163109, 163110p
Pierwsze wydanie bogato ilustrowanego przewodnika po zabytkach Bydgoszczy. Oprócz zdjęć współczesnych Czytelnik ma okazję zobaczyć miasto na starych pocztówkach. Poszczególnym opisywanym obiektom przypisano numery, które znalazły się także na trzech planach miasta, ułatwiających jego zwiedzanie. Na końcu książki podano przydatne adresy i telefony, indeksy osobowy i geograficzny.