Książka na Dzień Kolejarza

Książka na Dzień Kolejarza

25 listopada będziemy obchodzić, jak co roku, Dzień Kolejarza. Z tym dniem kojarzą się niewątpliwie podróże, dlatego proponujemy książkę „Między walizkami” Pauliny Wilk, pozycję zakupioną do Biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Między walizkami
Paulina Wilk
Wydawnictwo W drodze, 2017

W książce „Między walizkami” znalazł się czas na refleksje o tym, czym jest ruch, podróż i przypatrywanie się światu, ale także na badanie codzienności. Z zadziwienia codziennością, obserwowaną na miejscu i w podróży, powstała kolekcja krótkich form, w których odbijają się główne wątki współczesności, choć ukazywane są z osobistej, intymnej perspektywy.

Fragment:
Podróż trwała długo – wystarczająca długo, by się z innymi pasażerami z przedziału poznać i polubić. Czasu było dość, by przysnąć, zbudzić się wśród już znajomych twarzy, a nawet pożałować, że wąsaty pan w zielonym swetrze wysiada, bo tak ciekawie opowiadał. Za Malborkiem przyklejaliśmy twarze do szyby, żeby zobaczyć zamek. Zawsze z tym samym zachwytem, sienkiewiczowską dumą. Kiedy wsiadał ktoś nowy, był atrakcją, przechodził szybką aklimatyzację i stawał się jednym z nas. Spędzaliśmy godziny zwróceni twarzami do siebie, otwarci i gotowi do rozmowy. Zagadywałam obcych dorosłych, a gdy ktoś rozkładał książkę na kolanach albo zasłaniał twarz krańcem kurtki lub firanki, by zasnąć, tata przykładał palec do ust – siedziałam cicho.

Źródło opisu i okładki: www​.wdrodze​.pl