Zbliża się Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który od 2001 roku jest tradycyjnie obchodzony 29 września. Inicjatorem ogłoszenia tego nietypowego święta była Polska Izba Książki. Każdego roku wiele instytucji i osób (m.in. biblioteki, księgarnie, domy kultury, szkoły, instytucje samorządowe, aktorzy, pisarze) włącza się w aktywny sposób w promowanie idei głośnego czytania.
W tym roku, na razie, niestety nie możemy tradycyjnie spotkać się z najmłodszymi w Dziecięcej Akademii Czytania Bajek. W zamian chcemy przypomnieć najważniejsze korzyści, jakie niesie czytanie, zwłaszcza głośne dla rozwoju dzieci w każdym wieku oraz zaproponować kilka książek z naszego bogatego księgozbioru, które poruszają tematykę czytania.
Dlaczego warto czytać dzieciom? Zalet jest bardzo wiele, poniżej kilka tych najistotniejszych:
- czytanie buduje mocną więź między dorosłym a dzieckiem,
- przynosi ogromną wiedzę ogólną, rozbudowuje słownictwo,
- uczy myślenia, pomaga w zrozumieniu ludzi, świata i siebie,
- rozbudza zainteresowania, rozwija wyobraźnię,
- ułatwia samodzielne czytanie, daje podwaliny pod sukces w mówieniu i czytaniu,
- chroni przed uzależnieniem od telewizji i innych mediów elektronicznych,
- kształtuje nawyk czytania na całe życie.
Podsumowując, głośne czytanie to same korzyści. Książki wspierają rozwój psychiczny dziecka, zacieśniają więzi emocjonalne, pomagają w budowaniu poczucia własnej wartości, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów, poszerzają wiedzę, wzbogacają słownictwo. Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania zapraszamy naszych czytelników do zapoznania się z książkami dla najmłodszych, w których bohaterami są biblioteki, bibliotekarze i książki, i w których poruszana jest tematyka czytania.
Na wirtualnej tablicy – padlet.com/… polecamy kilka tytułów dostępnych w naszej bibliotece. Zachęcamy wszystkich – czytajmy dzieciom!
Opracowała: Grażyna Ruta-Balińska