© PWN„Historia polskiego smaku” opowiada o tysiącu lat polskiej kuchni, o jej dziejach od początku naszej państwowości aż po czasy PRL‑u! Przedstawia nie tylko zmieniające się przez wieki menu Polaków, ale także przeobrażenia całej, szeroko pojętej, kultury kulinarnej – obyczajów związanych ze stołem i jadalnią, zastawy stołowej i sprzętów kuchennych, historię rodzimych książek kucharskich.
Autorzy śledzą dzieje kulinarne Polski, zaglądając do inwentarzy i rachunków dworskich i królewskich, relacji z podróży po Rzeczypospolitej obcych poselstw, studiując poradniki i kalendarze gospodarskie. Cytują wspomnienia i listy opisujące słynne uczty i przyjęcia, wreszcie przypominają anegdoty o wielkich smakoszach i obżartuchach.
Historię polskiego smaku zamyka kuchnia PRL‑u. Wówczas to po raz kolejny w historii okazało się, jak ważnym elementem kształtującym dzieje polskiego społeczeństwa jest pożywienie. Jak kolejne wahania w zaopatrzeniu rynku, podwyżki cen żywności, wprowadzane i znoszone systemy kartkowe wyznaczają ważne etapy historii naszego kraju.
Naszym czytelnikom oferujemy pełny tekst książki pt. Historia polskiego smaku do 30.11.2024 r. (dostęp po zalogowaniu się na platformie IBUK Libra). W bibliotece nie jest wymagane logowanie, a poza wewnętrzną siecią wystarczy użyć PIN‑u otrzymanego w wypożyczalni.
Spis treści (linki przenoszą do serwisu IBUK Libra)
WSTĘP 8
KUCHNIA PIASTÓW I JAGIELLONÓW 14
PRZY SARMACKIM STOLE 56
OD SASÓW DO KRÓLA STASIA 82
KUCHNIA ZIEMIAŃSKA, CZYLI NARODOWA 128
PRZEDWOJENNE SMAKI 190
ZA BIERUTA I GOMUŁKI 246
SŁOWNIK POTRAW I PRODUKTÓW DAWNEJ KUCHNI POLSKIEJ 280
BIBLIOGRAFIA 288