Zaczęliśmy już przed południem od spotkania autorskiego z Martą Sobiecką, autorką zbioru opowiadań „Algorytm życia“. W spotkaniu, które poprowadził Tadeusz Krajewski, dyrektor Biblioteki Literatury Fantastycznej im. Jerzego Grundkowskiego, wzięło udział blisko 70 uczniów i nauczycieli.
Marta Sobiecka odpowiadała na liczne pytania dotyczące literatury fantastycznej, początków twórczości oraz inspiracji pisarskich, a także publikacji na łamach: „Nowej Fantastyki”, „Nieznanego Świata”, „Fenixa”, „Okolicy Strachu”, „Antologii City IV” oraz „Antologii Polskiej Grozy” (audioteka.pl). Autorka została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie literackim Pigmalion Fantastyki (2019). Na stałe współpracuje m.in. z Wydawnictwem Phantom Books, Bibliotekarium, Wydawnictwem Alfabeta. Jest bydgoszczanką, absolwentką dziennikarstwa oraz filozofii na UKW w Bydgoszczy.
Dużą frekwencją cieszyła się również wystawa Biblii, o której opowiadał zaproszony gość – pastor Jarosław Gaudek. Zdjęcia i więcej informacji można uzyskać zaglądając do relacji z tego wydarzenia.
Nawiązując do hasła „Biblioteka wzmacnia“, zaprosiliśmy naszych czytelników na spotkanie „Las wzmacnia – o wydawnictwach i działalności edukacyjnej Lasów Państwowych“. Gościł u nas leśnik Marcin Koziczak, podleśniczy z leśnictwa Zielonka nieopodal Bydgoszczy. Zaprezentował nam materiały edukacyjne o urządzaniu lasu, ochronie różnorodnych siedlisk i upraw oraz turystyce i rekreacji na terenach leśnych. Przyniósł ze sobą również estetyczne i wartościowe publikacje Lasów Państwowych – czasopisma, broszury, książki, z których część zasiliła nasze zbiory.
Na Noc Bibliotek 2021 przygotowaliśmy również warsztaty kreatywne “Tworzymy własną książkę metodą leporello”. Metoda ta polega na wykonaniu spersonalizowanej bezoprawowej książki ze sklejonych arkuszy kolorowego papieru w formę harmonijki. W jej tworzeniu wykorzystuje się różnorodne materiały (np. gazety, kolorowy papier, naklejki, krepę, kredki, bibułę, wycinanki, karton, pieczątki, literki, klej, nożyczki, pisaki, dziurkacze itp.).
W warsztatach uczestniczyło ponad 40 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 31 w Bydgoszczy. Uczniowie przedstawili na kartach książeczek siebie, swoich najbliższych, szkołę, zainteresowania i marzenia wykazując się pomysłowością, kreatywnością i cierpliwością. Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy warsztatów są zadowoleni z efektów swojej pracy i mile wspominają czas spędzony w naszej bibliotece.
Dodatkową atrakcją Nocy Bibliotek była również udostępniona na naszej stronie gra online „Czytanie wzmacnia”. Na uczestników i uczestniczki czekały 24 zadania podzielone na cztery ścieżki dotyczące tego, jak czytanie wzmacnia zdrowie, wiedzę, relacje i wyobraźnię. LINK DO GRY.
© Centrum Edukacji Obywatelskiej
Zamieściliśmy również prezentacje, które przypominają, jak czytanie wzmacnia rozwój dziecka, jak czytanie wpływa na wzrost kompetencji językowych i jakie są korzyści medyczne i psychologiczne wynikające z czytania dla zachowania homeostazy i zdrowia człowieka.
Na wieczorny lub nocny seans udostępniliśmy naszym czytelnikom kod do projekcji domowych filmu fabularnego „Operacja: Człowiek w czerni”. Kryminał familijny o parze młodych detektywów, ekranizacja popularnej serii książek dla dzieci „Biuro Detektywistyczne nr 2“, zainteresował niemal 100 czytelników, a taki był właśnie limit, którego nie mogliśmy przekroczyć.
© studio Filmkameratene