Światowy Dzień Języka Hiszpańskiego i Angielskiego

Światowy Dzień Języka Hiszpańskiego i Angielskiego

W tym dniu (23 kwietnia) swoje święto obchodzą angielski i hiszpański. Dzisiejsze święto jest jeszcze dosyć młode. Powstało w 2010 roku z inicjatywy Departamentu Komunikacji Globalnej Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Dlaczego jednak hiszpańskiemu i angielskiemu przypadła ta sama data? Okazuje się, że 23 kwietnia zmarł jeden z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych geniuszy języka hiszpańskiego, twórca Don Quijote – Miguel Cervantes. Ten dzień to – jak zakładają badacze – również data narodzin i śmierci Williama Shakespeare’a – angielskiego dramatopisarza, którego chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Obydwaj twórcy mieli ogromny wpływ na rozwój języków, w których tworzyli, a ukute przez nich frazy przeniknęły również do języków obcych. Kto z nas nie stwierdził bowiem choć raz, że „miłość jest ślepa” lub nie narzekał na „walkę z wiatrakami”? Sformułowania te związane są nieodłącznie odpowiednio z Shakespeare’em i Cervantesem właśnie.

23 kwietnia świętować może każdy, kto mówi po angielsku lub hiszpańsku. Według danych Instytutu Cervantesa językiem hiszpańskim posługuje się bowiem aż 580 milionów ludzi na świecie. Rodzimych mówców angielskiego jest nieco mniej: 360 milionów. Za to jeżeli policzyć wszystkich, którzy angielskim posługują się, choć jest to dla nich drugi bądź kolejny język, to grupa rozrośnie do 1,35 miliarda osób.

Tego dnia prawie wszędzie świętować mogą: od Europy (gdzie coraz więcej uczniów wybiera hiszpański, jako drugi język obcy), przez Amerykę Południową i Północną (w USA 41 milionów ludzi deklaruje, że choć w szkole czy w pracy mówią po angielsku, to w ich domach niepodzielnie rządzi hiszpański), po Filipiny czy Belize (gdzie językiem administracji jest angielski, ale całkiem spora część populacji mówi po hiszpańsku w związku z burzliwymi kolonialnymi dziejami tych państw).

Dzień języka hiszpańskiego i angielskiego to corocznie świetny pretekst do organizacji szeregu imprez, wykładów i wydarzeń poświęconych językowym ciekawostkom, kulturze czy gastronomii anglo- i hiszpańskojęzycznych państw i regionów. W Polsce duży wybór oferują Instytut Cervantesa, którego Centrum Wirtualne to nieograniczone źródło hiszpańskojęzycznych ciekawostek dostępnych nie tylko 23 kwietnia oraz British Council. Strona tej instytucji oferuje nieocenione i niezmiennie aktualne zasoby wiedzy i inspiracji dla tych, którzy uczą się lub nauczają angielskiego.

Oto pięć ciekawych faktów na temat języka hiszpańskiego:

Hiszpański jest drugim najczęściej używanym językiem na świecie po chińskim. Szacuje się, że na całym świecie około 500 milionów ludzi posługuje się tym językiem.

Język hiszpański podobnie jak wiele innych języków romańskich, wywodzi się z łaciny. W średniowieczu łacina ewoluowała w języki romańskie, a hiszpański wyłonił się jako odrębny język około XI wieku.

Hiszpański jest oficjalnym językiem w 21 krajach: w Hiszpanii oraz w 20 innych, takich jak: Meksyk, Kolumbia, Argentyna, Chile, Peru i in. W USA hiszpański jest drugim najczęściej używanym językiem.

Hiszpański posiada wiele dialektów i wariantów w zależności od kraju i regionu, w którym jest używany. Na przykład hiszpański używany w Meksyku jest inny niż hiszpański używany w Argentynie.

Hiszpański jest językiem fonetycznym w przeciwieństwie do języka angielskiego, co oznacza, że zapisane słowa zazwyczaj są wymawiane tak, jak są napisane. To sprawia, że hiszpański jest stosunkowo łatwy do nauki dla osób, które znają już podstawy wymowy i gramatyki.

Oto pięć ciekawych faktów na temat języka angielskiego:

Angielski jest najczęściej używanym językiem na świecie. Szacuje się, że na całym świecie około 1,5 miliarda ludzi posługuje się tym językiem dlatego też jest on językiem międzynarodowym i często używanym w biznesie, nauce i polityce.

Angielski posiada najwięcej słów spośród języków świata. Według niektórych źródeł, angielski ma około 170 000 słów aktywnych w użyciu, co sprawia, że jest to najbogatszy pod względem słownictwa język na świecie.

Język angielski wywodzi się z Anglii i początkowo był używany tylko na Wyspach Brytyjskich. Jednak wraz z kolonizacją i ekspansją Wielkiej Brytanii, angielski został wprowadzony w wielu innych krajach i obecnie jest używany na całym świecie.

W języku angielskim nie ma oficjalnej regulacji językowej. W odróżnieniu od wielu innych języków, takich jak francuski czy hiszpański, język angielski nie ma oficjalnej instytucji regulującej jego użycie. Oznacza to, że nie ma jednej oficjalnej formy angielskiego i różne odmiany języka, takie jak amerykańska, brytyjska czy australijska, mają pewne różnice w gramatyce i słownictwie.

Istnieje wiele słów w języku angielskim, które nie mają rymów, takich jak „orange“ (pomarańczowy), „silver“ (srebrny) i „month“ (miesiąc). To sprawia, że tworzenie wierszy lub piosenek w języku angielskim może być wyzwaniem dla poetów i tekściarzy.

Oprac. Alina Melnicka-Zygmunt – Wydział Udostępniania Zbiorów