W Międzynarodowym Dniu Języka Angielskiego, który jest obchodzony co roku 23 kwietnia dla uczczenia historii i bogactwa kultury lingwistycznej języka Szekspira (ur. 23.04.1564 r., zm. 23.04.1616 r.), zachęcamy do odkrycia tego pisarza na nowo.
Dzień Języka Angielskiego jest wynikiem inicjatywy Departamentu Informacji Publicznej ONZ z 2010 roku, ustanawiającej dni językowe dla każdego z sześciu oficjalnych języków Organizacji: angielskiego, arabskiego, chińskiego, francuskiego, hiszpańskiego i rosyjskiego.
William Szekspir jest uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej. Dzisiejsi historycy literatury podkreślają jego łatwość operowania językiem, niezwykłą jak na ówczesne czasy. To, co miał do powiedzenia i to, w jaki sposób to pisał, cieszyło się wielką sławą za jego życia. Poruszane przez niego tematy są ponadczasowe i wciąż na nowo podejmowane przez kolejne pokolenia pisarzy.
Projekt Szekspir
Z okazji przypadającej w 2016 roku 400. rocznicy śmierci Williama Szekspira brytyjski wydawca Hogarth Press zaprosił do współpracy bestsellerowych pisarzy, którym powierzył zadanie opowiedzenia na nowo najbardziej znanych dzieł wielkiego dramaturga. Owocem ich pracy i talentów literackich jest seria współczesnych powieści, które zostały wydane w kilkunastu językach na całym świecie.
Dzięki książkom z serii „Projekt Szekspir” klasyczne dzieła wielkiego dramaturga zyskują zupełnie nowe oblicze. Wszyscy zaangażowani w projekt autorzy podejmują w napisanych przez siebie powieściach wątki doskonale znane z Szekspirowskich dramatów.
W Polsce w kolekcji Projekt Szekspir ukazały się następujące tytuły:
- Zimowa opowieść – Jeanette Winterson
- Kupiec wenecki – Howard Jacobson
- Poskromienie złośnicy – Anne Tyler
- Burza – Margaret Atwood
- Makbet – Jo Nesbø
- Otello – Tracy Chevalier
- Hamlet – Gillian Flynn
Serdecznie zachęcamy do odkrycia Szekspira na nowo.
Źródło:
501 wielkich pisarzy / red. nacz. Julian Patrick ; przedm. John Sutherland ; [przekł. z jęz. ang.: Hanna Pawlikowska-Gannon, Julita Degórska, Małgorzata Koenig]. – Warszawa : Wydawnictwo MWK, cop. 2009.
Oprac. Alina Melnicka – Zygmunt