Darmowy ibuk miesiąca

Darmowy ibuk miesiąca

Twarz starszego mężczyzny na okładce książki pt. "Bez ograniczeń".© PWNGdyby ludzki mózg był tak prosty, że moglibyśmy go zrozumieć, bylibyśmy tak głupi, że nie zrozumielibyśmy go i tak.

Gdzie tkwi dobro człowieka, a gdzie zło? Co odróżnia nas od zwierząt? Po co nam emocje? Czy normy etyczne u polityków są zaniżone? Czy pornografia rzeczywiście szkodzi? Co dzieje się w mózgu seksoholików? Czy marihuana ma właściwości lecznicze? Czemu tak lubimy jeść, a nawet się opychać? Czy starzenie się jest nie do uniknięcia? Czy w mózgu znajdziemy kiedyś odpowiedź na pytanie, czy Bóg istnieje?

Wybitny neurobiolog Jerzy Vetulani w rozmowie z Marią Mazurek opowiada o tajemnicach skomplikowanego i wciąż nie do końca poznanego organu: ludzkiego mózgu. Podejmuje niełatwe i często kontrowersyjne kwestie, takie jak: narkotyki i uzależnienia, płeć mózgu, neurobiologia polityki i religii. Wyjaśnia działanie naszego wewnętrznego kompasu, zastanawia się nad rolą sztuki w kształtowaniu mózgu, mówi o konsekwencjach zdrowotnych stresu i metodach walki z nim, a także o wielu innych zjawiskach. (opis wydawcy)

Naszym czytelnikom oferujemy pełny tekst książki (dostęp po zalogowaniu się na platformie libra​.ibuk​.pl). W bibliotece nie jest wymagane logowanie, a poza wewnętrzną siecią wystarczy użyć PIN‑u otrzymanego w wypożyczalni.

Spis treści

Strona tytułowa 2
Strona redakcyjna 3
Spis treści 4
Dedykacja 5
Na wstępie słów kilka o mózgu 6
I. Nasz wewnętrzny GPS 13
II. O wyższości kobiet nad mężczyznami 22
III. Bóg istnieje w naszym mózgu 30
IV. Człowiek z plejstocenu przynajmniej nie był otyły 38
V. Sny: kino dla wyobraźni 48
VI. Ból – rzecz, której nie ma 58
VII. Tak naprawdę w życiu chodzi o seks 67
VIII. „Fright, Fight, Flight” 78
IX. Złośliwi starcy 87
X. Czy naprawdę musimy umrzeć 96
XI. Sztuka czyni nas ludźmi 106
XII. Michał Anioł musiał być debilem 116
XIII. Narkotyki, czyli rzecz wzięła się od muchomora 125
XIV. Marihuana – bezpieczniejsza od fistaszków! 138
XV. W hołdzie zwierzętom laboratoryjnym 147
Biogramy 156