© PWNZgrzyt paznokcia po tablicy. Kruszenie styropianu. Zaplątany kabel od słuchawek. Głośna rozmowa telefoniczna w autobusie. Mlaskanie przy jedzeniu. Przedświąteczny tłum w galerii handlowej.
Istnieją dźwięki, zapachy i zachowania innych ludzi, które budzą w nas ogromną irytację. Jedyną rzeczą, której wówczas chcemy, jest natychmiastowe przerwanie drażniącej sytuacji. Jak to się dzieje, że nie możemy znieść takich drobiazgów? Dlaczego rzeczy, które nie mają w gruncie rzeczy większego znaczenia, drażnią nas i denerwują?
Joe Palca i Flora Lichtman sięgnęli do badań i teorii by wyjaśnić, dlaczego na niektóre bodźce reagujemy silną awersją. Z książki „Co nas drażni, co nas wkurza” czytelnik dowie się:
- dlaczego cechy, które na początku wydawały nam się atrakcyjne w nowym partnerze, z czasem zaczynają nas irytować
- jak to się dzieje, że niektórych dźwięków nie potrafimy zignorować i jak to wykorzystują służby medyczne i porządkowe
- z jakiego powodu prowadzenie badań naukowych nad wydzieliną skunksów jest szalenie skomplikowane
- oraz w jaki sposób naukowcy denerwują badanych, by zdobyć wiedzę o działaniu „zirytowanego” mózgu.
Wydzielina skunksa, która kojarzy nam się z zapachem zepsutego jedzenia, zgrzyt paznokci na tablicy, który kojarzy nam się z krzykiem – te irytujące bodźce mogą mieć ze sobą coś wspólnego. Nieprzyjemne doznania łączą się w ich przypadku z reakcjami awersyjnymi, wykształconymi w toku ewolucji, żeby utrzymać nas przy życiu. Czynniki, które budzą w nas irytację, kojarzą nam się z czymś, czego organizm każe nam unikać, dlatego wyzwalają silną reakcję. To kwestia pomylonej tożsamości – nie potrafimy rozróżnić prawdziwego zagrożenia od czegoś, co je naśladuje.
Siedzicie na tarasie swojego domu z gazetą i poranną kawą. Przelatująca tamtędy mucha dochodzi do wniosku, że wasza głowa to najciekawsza i najbardziej intrygująca rzecz, jaką widziała w życiu. Niezmordowanie krąży wam wokół uszu. Nie zniechęca jej gazeta, teraz zwinięta i wykorzystywana w charakterze broni. Najwyraźniej ekscytację muchy tylko wzmaga to, że ją odganiacie. Poranna gazeta i kawa mogą działać na was kojąco, ale w obliczu uporczywego bzyczenia przestają się liczyć. Nie ma takiej możliwości, żeby nie irytowała was mucha, która lata wam wokół głowy. Jak to wyjaśnić? (opis wydawcy)
Naszym czytelnikom oferujemy pełny tekst książki (dostęp po zalogowaniu się na platformie IBUK libra). W bibliotece nie jest wymagane logowanie, a poza wewnętrzną siecią wystarczy użyć PIN‑u otrzymanego w wypożyczalni.
Spis treści (łącza zewnętrzne przynoszą do platformy IBUK libra)
Przedmowa do polskiego wydania Artur Andrus 8
Przedmowa do polskiego wydania Tomasz Grzyb 12
Od autorów 20
Wstęp: telefony komórkowe 24
1. Hałas irytuje 36
2. Przypadek pomylonej intensywności 52
3. Paznokcie na tablicy 68
4. Skunks-Fu 82
5. Owady zwady 100
6. Kto ruszał ich ser? 116
7. Horror słuchu absolutnego 130
8. Dysonans142
9. Łamanie zasad152
10. Po prostu za mało go irytujesz170
11. Tu nie obowiązuje zasada „lepiej późno niż wcale” 188
12. Kiedy twój umysł staje się obcym krajem 204
13. Zirytowany mózg 220
14. Fałszywe alarmy 237
Zakończenie 253
Podziękowania 256
Przypisy 258
Indeks nazwisk 266
Indeks rzeczowy 270
O autorach 272