Najsłynniejsza książka Michaela J. Sandela, powstała na podstawie popularnych i obleganych przez studentów wykładów, zatytułowanych „Sprawiedliwość“, które autor prowadzi na Uniwersytecie Harvarda.
Sandel, Michael J.. Sprawiedliwość. Jak postępować słusznie [baza danych online] : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2020 [dostęp: 11 02 2025]. Dostęp w Ibuk Libra
Pytając o to, czy społeczeństwo jest sprawiedliwe, rozważamy, w jaki sposób dzieli między swoich członków to, co ma dla nas wartość – dochody i bogactwo, prawa i obowiązki, władzę i możliwości, urzędy i zaszczyty. Sprawiedliwe społeczeństwo rozdziela te dobra w odpowiedni sposób; przyznaje każdemu człowiekowi to, co mu się należy. Trudności zaczynają się wtedy, gdy zapytamy, co należy się ludziom i dlaczego. Książka poświęcona jest analizie słabych i mocnych stron trzech sposobów myślenia o sprawiedliwości. Najpierw zajmiemy się ideą maksymalizacji dobrobytu. Następnie wizjami, które wiążą sprawiedliwość z wolnością. Na koniec przejdziemy do teorii, które łączą sprawiedliwość z cnotliwym i dobrym życiem. Zanim podejmiemy próbę oceny tych trzech teorii sprawiedliwości, warto zapytać, jak mogą przebiegać dyskusje filozoficzne – szczególnie w tak niejasnej dziedzinie jak filozofia moralna i polityczna. Punktem wyjścia często są konkretne sytuacje. Ale w jaki sposób dokonuje się przejście od oceny konkretnych okoliczności do określenia zasad sprawiedliwości, które naszych zdaniem powinno się stosować w każdej sytuacji? Na czym polega argumentacja moralna? (Z rozdziału I)
Naszym czytelnikom oferujemy pełny tekst książki do 28.02.2025 r. (dostęp po zalogowaniu się na platformie IBUK Libra). W bibliotece nie jest wymagane logowanie, a poza wewnętrzną siecią wystarczy użyć PIN‑u otrzymanego w wypożyczalni.
Spis treści (linki przenoszą do serwisu IBUK libra)
Rozdział 2. Zasada największego szczęścia – utylitaryzm 46
Rozdział 3. Czy jesteśmy właścicielami samych siebie? – Libertanizm 80
Rozdział 4. Wynajmowanie pomocy – rynek a moralność 104
Rozdział 5. Najważniejszy jest motyw – Immanuel Kant 142
Rozdział 6. Argument za równością – John Rawls 192
Rozdział 7. Spór o akcję afirmatywną 226
Rozdział 8. Kto na co zasługuje? – Arystoteles 248
Rozdział 9. Co jesteśmy winni sobie nawzajem? – dylematy lojalności 280
Rozdział 10. Sprawiedliwość a dobro wspólne 330
Indeks nazwisk 366