We wszystkich krajach UE obchodzimy dziś Europejski Dzień Logopedy. Pomysłodawcą wydarzenia była organizacja zrzeszająca logopedów i terapeutów językowych z całej Europy (Komitet Łącznikowy Logopedów Unii Europejskiej – CPLOL), która w ten sposób chciała podnieść rangę zawodu terapeutów mowy oraz zwrócić uwagę na problemy w komunikowaniu się. W Polsce święto obchodzone jest od 2007 roku.
W tym dniu organizowane są wydarzenia oraz inicjatywy zwracające uwagę na niepoprawną wymowę oraz zaburzenia językowe. Każdego roku CPLOL inicjuje obchody pod przewodnim hasłem. W ubiegłych latach były to:
- Wiele języków, wiele kultur, jedna komunikacja
- Zaburzenia połykania
- Komunikacja więcej niż płynność
- SLI, rozwój językowy, czytanie-pisanie
- Komunikowanie się nie tylko słowami…
W pierwszym tygodniu marca organizowane są bezpłatne konsultacje logopedyczne zwane Dniem Bezpłatnej Diagnozy Logopedycznej.
Logopedia to nauka o kształtowaniu właściwej mowy w okresie jej rozwoju oraz doskonaleniu jej w późniejszym czasie (logopedia ogólna), a także usuwaniu wad i zaburzeń mowy (logopedia specjalna). Do podstawowego zadania logopedy należy profesjonalne prowadzenie profilaktyki, diagnozy i terapii logopedycznej oraz systematyczne pogłębianie wiedzy z tej dziedziny nauki.
Przydatne linki:
Książki logopedyczne w katalogu biblioteki
Zestawienie bibliograficzne – logopedia, zaburzenia mowy
Forum logopedy
Polski Związek Logopedów
Scholaris.pl
Proste zabawy logopedyczne
Zabawy językowe i logopedyczne