Dzień Zakochanych, popularnie nazywany walentynkami, przypadający 14 lutego jest dobrą okazją do zastanowienia się nad znaczeniem uczuć w życiu człowieka. Warto wykorzystać to święto na wprowadzenie dzieci w świat emocji, porozmawianie o tym, czym jest miłość i zakochanie, wyjaśnienie jakie są oblicza miłości, pokazanie sposobów radzenia sobie z uczuciami, żeby lepiej rozumieć siebie i innych. Pamiętajmy nie tylko o tym najbardziej wzniosłym uczuciu jakim jest miłość, równie ważne są przyjaźń, troska o drugą osobę, bliskość, radość z przebywania z innymi, życzliwość, szacunek, odpowiedzialność czy okazywanie sobie sympatii.
W Dziecięcej Akademii Czytania Bajek na zajęciach walentynkowych gościliśmy prawie 100 uczestników, uczniów klas I‑III z bydgoskich szkół oraz przedszkolaki z Przedszkola nr 33 w Bydgoszczy. W trakcie krótkiej pogadanki, na podstawie książki Sylwii Chmiel „Walentynki – historia, tradycje, zwyczaje”, przybliżyliśmy historię tego święta, biografię biskupa Walentego oraz sposoby obchodzenia Dnia Zakochanych w różnych krajach. Nie zabrakło przykładów z literatury, w których ten temat jest poruszany oraz wierszyków, rymowanek i przysłów na temat miłości.
Podobnie jak na poprzednich zajęciach najważniejszym elementem było głośne czytanie w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Młodszym dzieciom zaproponowaliśmy książki „O wilku, który chciał się zakochać”, „Franklin mówi kocham cię”, „Franklin i Walentynki” oraz „Martusia jest zakochana”, natomiast starszym „Czy muszę się zakochać?” i „O miłości, czyli nic takiego się nie stało” z książki „12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach”.
W ostatniej części zajęć uczestnicy wykonywali ilustracje związane ze swoimi emocjami oraz kartki walentynkowe. Kolejne spotkanie w Akademii już w marcu. Dla najmłodszych, ich rodziców i nauczycieli przygotowaliśmy na wirtualnej tablicy (link zewnętrzny – otwiera się w nowym oknie/karcie) zestaw kilkunastu tytułów na ten temat dostępnych w naszej bibliotece. Można je wypożyczyć poprzez katalog Integro. Zachęcamy do czytania.