Ubiór, strój, outfit, stylizacja – to słowa, które zazwyczaj kojarzymy z modą, stylem, czasem z luksusem, a często z elegancją i klasą. W tym roku w bibliotecznym cyklu karnawałowych rekomendacji zapraszamy Państwa na szaloną przygodę do świata mody, blichtru i luksusu. Bo książki o takiej tematyce również można znaleźć w naszej Bibliotece. Polecamy!
Pierwszą propozycją jest „Historia stroju” autorstwa Maguelonne Toussaint-Samat. To znakomity esej o funkcjach i przeznaczeniu ubioru w dziejach ludzkości, opisujący dawne metody i powstawanie nowych technik wytwarzania i produkowania odzieży oraz ich wpływ na współczesny obraz mody.
Książka Maguelonne Toussaint-Samat opisuje bogatą historię stroju od czasów najdawniejszych po współczesne, ekskluzywne pokazy mody. Jest niezastąpioną kopalnią wiedzy na temat poszczególnych elementów naszego ubioru, wyjaśnia ich historię, pierwotne przeznaczenie i zmieniające się w czasie zastosowania (np. opisuje historię butów, biustonosza, męskiej bielizny). Autorka pisze o ubiorze również w kontekście jego wielorakich, kulturowych znaczeń i dzięki temu jej fascynująca opowieść jest zarazem opowieścią o całej kulturze.
Druga książka, którą chcielibyśmy Państwu zaproponować to „Dom Gucci: potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku” Sary Gay Forden. Historia Guccich to historia blichtru, intryg, powstania, upadku i późniejszego odrodzenia się modowej dynastii. Sara Gay Forden pozwala zajrzeć za kulisy, pokazuje ukryte namiętności, potęgę oraz słabe punkty najważniejszego rodu związanego z modą. Ta powszechnie ceniona książka urzeka wartką opowieścią o modzie, wielkich pieniądzach i rozdzierającej serce tragedii.
Kolejna rekomendacja to „Jak czytać modę – szybki kurs interpretacji stylów” Fiony Ffoulkes. Książka jest praktycznym przewodnikiem po najważniejszych trendach panujących w modzie w ciągu ostatnich 200 lat oraz ich związkach ze stylami współczesnymi. Jest wystarczająco mała by zmieścić się w kieszeni, lecz zawiera ogromne bogactwo informacji. W uporządkowany sposób opisuje główne style uwzględniając akcesoria, fryzury i makijaż; przedstawia używane materiały i techniki; pokazuje ponadczasowy wdzięk dzieł takich mistrzów jak Rose Berlin, Christian Dior, Coco Chanel, Yves Saint Laurent…
oprac. Agnieszka F. Handzel