Za nami ENM 2023. Ideą tego wydarzenia jest popularyzacja muzealnych kolekcji wśród szerokiej publiczności. Nocnemu zwiedzaniu towarzyszą liczne wernisaże, prelekcje, warsztaty, koncerty i pokazy.
W tym roku Muzeum Oświaty w Bydgoszczy nawiązało współpracę z harcerzami Hufca ZHP Bydgoszcz Miasto. Wydarzenie rozpoczęło się od spotkania z autorami książki pt. „Harcerska kultura śmiechu w Polsce” dr. hab. Przemysławem Grzybowskim (prof. UKW w Bydgoszczy) i dr Katarzyną Marszałek z UKW w Bydgoszczy.
W kolejnej części spotkania odbył się wernisaż wystawy pt. „Harcerska Pamięć – wspomnienie o dh. Reginie Zwierowicz”. Wystawa została przygotowana na podstawie zbiorów z prywatnej kolekcji druhny Reginy. Harcerki seniorki dzieliły się swoimi wspomnieniami i refleksjami na temat druhny, której poświęcona została ekspozycja. Na wystawie zostały zaprezentowane osobiste pamiątki i pieczołowicie gromadzone przez dh. Zwierowicz dokumenty, odznaczenia i korespondencja harcerska. Było wzruszająco i sentymentalnie. Komendantka hufca ZHP Bydgoszcz Miasto Beata Kobus dzieliła się swoimi wspomnieniami o pracy harcerskiej i zaangażowaniu dh. Reginy Zwierowicz w prowadzenie drużyny.
Następnie została zaprezentowana opowieść pt. “Harcerskie Szyszki” o wystawie „Bohaterki Hufca ZHP Bydgoszcz”. Ekspozycja składa się z trzynastu plansz, na których zostały przedstawione sylwetki kobiet – harcerek, zasłużonych dla naszego miasta. Spotkanie przeplatane było piosenkami harcerskimi, interaktywnymi zadaniami dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Nie zabrakło przygotowanych przez harcerzy „harcerskich szyszek”, które były słodko-słonym poczęstunkiem dla wszystkich uczestników wydarzenia, a także nagrodą za rozszyfrowanie hasła napisanego alfabetem Morse’a. Wszystkim odwiedzającym dziękujemy za tak liczne przybycie. CZUWAJ!
© PBW
© PBW
Oprac. Joanna Grabowska-Janowiak – Muzeum Oświaty w Bydgoszczy