WOLONTARIUSZE Z EUROPY W BIBLIOTECE
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy realizowała projekty wolontariatu europejskiego w ramach programu Erasmus+. Były to „Travel to Europe“, „Together in Europe“ oraz „To Be Like Librarian”. Do współpracy z wolontariuszami z Hiszpanii, Włoch, Francji, Ukrainy oraz Bośni i Hercegowiny zaprosiliśmy nauczycieli i uczniów, którzy skorzystali z możliwości spotkania się z młodymi obcokrajowcami i poznania dziedzictwa kulturowego państw, z których oni pochodzili.
Przygotowali oni informacje o wolontariacie europejskim, kulturze, zwyczajach oraz wybitnych pisarzach i dziełach literackich swoich ojczyzn. Oferta skierowana była do szkół, w szczególności do szkolnych klubów europejskich, klubów wolontariuszy oraz nauczycieli języków obcych.
wolontariat 2013/2014 – prezentacja
WYBRANE RELACJE ZE SPOTKAŃ:
15 grudnia 2014 r. wolontariusze gościli w Zespole Szkół w Mogilnie. Uczniowie mieli okazję poznać kulturę innych krajów oraz porozmawiać o możliwościach, jakie dają wyjazdy zagraniczne, wymiany studenckie oraz programy dla wolontariuszy.
Dzięki współpracy PBW Filii w Mogilnie oraz Zespołu Szkół w Mogilnie 5 wolontariuszy z Włoch, Francji oraz z Hiszpanii spotkało się z uczniami podczas zajęć warsztatowych prowadzonych w języku angielskim. Miały one na celu podnoszenie kompetencji językowych i wymianę międzykulturową. Spotkaniom tym towarzyszyła idea dzielenia się wiedzą. Wizyta Z wolontariuszami w szkole byli: dyrektor PBW Ewa Pronobis-Sosnowska, kordynator projektu Bogumił Pronobis oraz nauczyciele-bibliotekarze Agnieszka Handzel i Ewelina Stawicka.
Wolontariusze zaprezentowali swoje kraje, opowiedzieli o zwyczajach, literaturze, słynnych budowlach i postaciach. Zajęcia kordynowali nauczyciele języków obcych: Marcin Hurysz, Hanna Hurysz, Maria Styga, Magdalena Wietrzykowska, Barbara Błasik, Marzena Zastawna.
Wolontariusze odwiedzili również Bibliotekę Pedagogiczną w Mogilnie. Mogli przekonać się, jak wygląda praca w bibliotece filialnej. Relacja na portalu www.mogilno.in
12 grudnia 2014 roku wolontariusze gościli w Filii nr 6 dla Dzieci i Młodzieży bydgoskiej WIMBP im. Witolda Bełzy. Korzystając z materiałów audiowizualnych poprowadzili zajęcia na temat życia i działalności Jana Karskiego oraz przygotowali dla uczniów klasy VIa Szkoły Podstawowej nr 28 grę edukacyjną.
Wolontariusze pracowali m.in. na rzecz podopiecznych Świetlicy Terapeutycznej „Przystań“. W kolejne czwartki prowadzili zajęcia edukacyjne i rekreacyjne dla dorosłych i młodzieży korzystających z tej placówki, działającej na bydgoskim osiedlu Kapuściska. Autorem zdjęć jest Marcin Kierna.
MOGILNO
22 stycznia br. w Zespole Szkół w Mogilnie ponownie gościło czterech wolontariuszy z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy. Warsztaty miały na celu podniesienie kompetencji językowych uczniów, dzielenie się dziedzictwem kulturowym oraz wykorzystanie nabytej wiedzy w praktyce.
Na zaproszenie dyrektora ZS Mogilno pana Zbigniewa Grzechowskiego w szkole gościli: Mirjana Rupar (Bośnia i Hercegowina), Estefania Deniz Feuntes (Hiszpania), Valentyn Pugachov (Ukraina) i Mattia Passaro (Włochy) wraz z nauczycielami bibliotekarzami z PBW Agnieszką Krawczyk i Kingą Gąską. Brali oni udział w 16 jednostkach lekcyjnych, nad których przebiegiem czuwali nauczyciele języka angielskiego: Barbara Błasiak, Hanna Hurysz, Magdalena Wietrzykowska i Marcin Hurysz. Zajęcia odbywały się symultanicznie. Młodzież ćwiczyła porozumiewanie się w języku angielskim pod kątem egzaminu maturalnego, a także życia codziennego.
Rozmowy sprzyjały wzajemnemu dzieleniu się wiedzą o historii i kulturze Hiszpanii, Włoch, Ukrainy, Bośni i Hercegowiny oraz Polski. Poza konwersacjami w języku angielskim uczniowie mieli okazję poznać proste zwroty w rodzimych językach gości, a także sprawdzić, na ile zaznajomili się oni z zawiłościami języka polskiego podczas pobytu w naszym kraju. Zajęcia miały zachęcić do podejmowania trudu rozmowy w obcym języku, a także propagować jego dalszą naukę.
Wolontariusze z PBW gościli w ZS Mogilno także w grudniu w ramach Szkolnego Dnia Wolontariatu. Goście prezentowali swoje kraje, a uczniowie przygotowali dla nich specjalny program artystyczny. Powodzenie tamtej wizyty wpłynęło na chęć zorganizowania jeszcze jednego spotkania, tym razem o charakterze warsztatowym. Relacja na stronie Starostwa Mogileńskiego
ZESPÓŁ SZKÓŁ W SICIENKU
15 stycznia 2014 roku wolontariusze zostali zaproszeni do Zespołu szkół w Sicienku. Uczniowie Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika wysłuchali prezentacji Mirjany, Nii, Mattii oraz Valentyna. Mieli również okazję sprawdzić swój angielski w praktyce, zadając obcokrajowcom pytania. Spotkanie przebiegało w bardzo przyjaznym i sympatycznym nastroju. Mimo zimowej aury panowała ciepła i słoneczna atmosfera. Panie Dyrektor – Beata Szczęśniak i Danuta Milewska – Cichy oraz nauczycielka języka angielskiego podbiły serca wolontariuszy swoim zaangażowaniem i troską o dobre wychowanie i wysoki poziom edukacji dzieci i młodzieży uczęszczającej do Zespołu Szkół Sicienko.
KONFERENCJA – 20 LAT WOLONTARIATU W V LO W BYDGOSZCZY
13 grudnia 2013 nasi wolontariusze zostali zaproszeni na konferencję „ 1993 – 2013 20 lat wolontariatu V Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy”.
Podczas imprezy obejrzeli prezentacje na temat działalności Szkolnego Koła Wolontariatu V LO w Bydgoszczy. Mieli również możliwość przedstawienia prezentacji na temat idei wolontariatu europejskiego. Spotkanie zaowocowało poznaniem Mei z Fundacji „Wiatrak” z Fordonu.
MOGILNO
Wolontariusze Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy gościli w Zespole Szkół w Mogilnie 3 grudnia 2013 r. w ramach Szkolnego Dnia Wolontariatu. Uczniowie mieli okazję poznać kulturę innych krajów oraz porozmawiać o możliwościach, jakie dają wyjazdy zagraniczne, wymiany studenckie oraz programy dla wolontariuszy.
Dzięki współpracy PBW Filii w Mogilnie oraz Zespołu Szkół w Mogilnie czterech wolontariuszy z Włoch, Ukrainy, Bośni i Hercegowiny oraz Hiszpanii spotkało się z uczniami podczas zajęć warsztatowych prowadzonych w języku angielskim. Miały one na celu podnoszenie kompetencji językowych i wymianę międzykulturową. Szkolnemu Dniu Wolontariatu towarzyszyła idea dzielenia się wiedzą. Opiekunem wolontariuszy była Kinga Gąska nauczyciel bibliotekarz z PBW Filii w Mogilnie.
Wolontariusze zaprezentowali swoje kraje, opowiedzieli o zwyczajach, literaturze, słynnych budowlach i postaciach. Uczniowie przygotowali dla gości specjalny program artystyczny, w którym przedstawili swoje umiejętności językowe, taneczne, a także dotychczasowe osiągnięcia szkoły.
SPOTKANIE W RAMACH DZIECIĘCEJ AKADEMII CZYTANIA BAJEK
Tradycje i zwyczaje świąteczne w różnych krajach Europy. Tematyka zajęć nawiązywała do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, a same zajęcia wypadały w Mikołajki. Aby uświetnić spotkanie zaprosiliśmy przebywających w Bibliotece wolontariuszy, którzy opowiedzieli o tradycjach świątecznych w swoich krajach. Dzieci dowiedziały się, jak zwyczaje bożonarodzeniowe i noworoczne obchodzone są na Ukrainie, w Hiszpanii oraz Bośni i Hercegowinie. Wolontariusze przygotowali własne prezentacje zdjęć najbardziej charakterystycznych elementów świątecznych w ich krajach : zdobienie domów, potrawy, obrzędy religijne, witanie Nowego Roku, tradycje związane ze świętem Trzech Króli. Była też okazja do posłuchania najbardziej znanych kolęd w poszczególnych krajach.
Na zakończenie dzieci otrzymały drobne upominki przekazane przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom.
BYDGOSZCZ – ZS BUDOWLANYCH
Wolontariusze zostali zaproszeni do współpracy przez Zespół Szkół Budowlanych. Udało się zorganizować pięć lekcji dydaktycznych, na których Mirjana Nia, Mattia i Valentyn zaprezentowali najważniejsze informacje na temat swoich krajów.
Klasa I E wraz z wychowawczynią Joanną Piątkowską z Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy we współpracy ze szkolnym wolontariatem zorganizowała spotkanie z wolontariuszami. Na spotkaniu Mirjana, Nia, Matrtia i Valentyn obejrzeli prezentację na temat naszego kraju, inscenizację legendy o Lechu, Czechu i Rusie, wzięli udział w quzie na temat Polski, śpiewali polskie przeboje i „łamali sobie języki” powtarzając wyrażenia typu: „Chrząszcz brzmi w Trzcinie w Szczebrzeszynie…”. Wyjątkowa atmosfera spotkania sprawiła, że trudno było się pożegnać.
DZIEŃ ANIMATORA KULTURY
26 listopada 2013 roku Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka uczestniczyła w organizowanym przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego Dniu Animatora Kultury. W Auli Atrium Dyrektor Biblioteki, Ewa Pronobis-Sosnowska prezentowała dotychczasowe osiągnięcia placówki, działania edukacyjne, bogatą ofertę zasobów bibliotecznych. Nawiązując do tematyki animacji kultury przygotowano specjalnie na tę okazję wystawę książek i najnowsze zestawienia bibliograficzne, opracowane przez pracowników Wydziału Informacyjno – Bibliograficznego. W spotkaniu uczestniczyli również wolontariusze z Włoch, Hiszpanii, Ukrainy oraz Bośni i Hercegowiny goszczący w instytucji w ramach programu „Być jak bibliotekarz”.