Światowy Dzień Tolerancji

Światowy Dzień Tolerancji

W najbliższą sobotę (16 listopada) na całym świecie obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 r. Ten dzień stał się pretekstem do zajęć edukacyjnych na temat tego, jak ważna jest tolerancja i akceptacja odmienności. To też dobry moment, aby pokazać uczniom, jak różnorodny jest nasz świat i jak można czerpać z takiego bogactwa charakterów, zainteresowań i kultur. Warto budować postawę szacunku do drugiego człowieka już od najmłodszych lat.

W Dziecięcej Akademii Czytania Bajek uczniowie klas III mieli okazję dowiedzieć się, czym jest tolerancja, dlaczego jest ważna, po co nam różnorodność. Na podstawie literatury dziecięcej rozmawialiśmy nie tylko o tolerancji, ale i akceptacji oraz szacunku, jako kolejnych etapów do uznania, że każdy z nas może się różnić. Jak zawsze na naszych zajęciach nie zabrakło głośnego czytania – tym razem zaproponowaliśmy kilka tekstów literackich: opowiadanie Pawła Beręsewicza Szacunek, czyli udko z kurczaka, wiersz Małgorzaty Strzałkowskiej Obcy, fragmenty Wielkiej księgi wartości oraz książeczkę z serii „Pixi Ja wiem!“ Tolerancja i szacunek.

Elementem zajęć było też oglądanie wystawy książek dla dzieci poruszających tematykę omawianych wartości, czyli tolerancji, akceptacji, szacunku i przyjaźni.

Grażyna Ruta-Balińska – Wydział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów